Rotary Evaporatör – Döner Buharlaştırıcı Nedir? ve Rotary Evaporatör -Döner Buharlaştrıcı Cihazları Nelerdir?

Rotary Evaporatör – Döner Buharlaştırıcı cihazları; genel olarak vakum altında buhar basıncı düşürülerek, çözücülerin düşük sıcaklık altında buharlaştırılması için kullanılan cihaz grubudur.

Düşük buhar basıncı çözücülerin hızlı bir şekilde düşük sıcaklıkta buharlaşmasını ve ana maddenin sıcaklıktan etkilenmeden çözücüden ayrılarak alınmasını sağlar.

Uygulamanın etkinliği, sıcaklık kontrollü banyo – vakum değeri – kondanser soğutma sıcaklığının korreaslasyonu ile alakalıdır.

Sistem genel olarak Rotary Evaporatör – Döner Buharlaştırıcı, Vakum Pompası, Vakum Kontrol Sistemi ve Soğutmalı Sirkülatörden oluşur.

 

Sistem Bileşen Tanımları ve İşlevleri;

  • Rotary Evaporatör – Döner Buharlaştırıcı:

Sistemde adını veren ana cihazdır. Kondanser (Yoğuşturucu), Döner Motor Aksamı, Sıcaklık Kontrollü Su/Yağ Banyosu, Buharlaştırma Balonu ve Toplama Kabı ana aksamlarından meydana gelmektedir.

Döner motor aksamı, buharlaştırma balonu içerisindeki çözücü/numune karışımının yüzey alanını arttırmak ve işlem etkinliğini arttırmak için kullanılır.

Sıcaklık kontrollü su/yağ banyosu, buharlaştırma balonu içerisindeki çözücü/numune karışımının istenilen sıcaklık değerinde stabil sıcaklık değerinde koşullandırılmasını sağlar.

Kondanser, buharlaşan çözücünün kondanser’de yoğuşturulup, toplama balonunda yoğuşturulmasını sağlar.

 

  • Vakum Pompası ve Vakum Kontrol Sistemi:

Her ne kadar, yapılan uygulamaya adını veren cihaz Rotary Evaporatör – Döner Buharlaştırıcı olsa da, işin en önemli kritik kısımlarından biri kontrollü vakum uygulanmasıdır.

Yukarıda belirtildiği üzere, uygun sıcaklık değerindeki vakum değeri işlem performasını direkt etkilemektedir.

Bu nedenle, sadece kontrolsüz kullanılan vakum kaynağı, işlemleri olumsuz etkilemekte, yetersiz vakum ile buharlaştırmanın sağlanamaması, fazla vakum ise çözücünün kaynaması, taşarak numune kaybına sebep olmasına neden olmaktadır.

 

  • Sirkülatör – Soğutmalı Su Banyosu – Chiller:

Buharlaşan çözücünün, kondanserde yoğuşturulduğunu yukarıda belirtmiştik. Kondanserde soğutucu olarak genel olarak su kullanılır. Alternatif olarak ise ethanol, monoetilenglikol-su karışımı gibi karışımlar sağlanabilir.

Geleneksel kullanımda, musluk suyu rotary evaporatör – döner buharlaştırıcı cihazlarında yaygındır. Ancak musluk suyu sıcaklığının kontrol edilememesi, yaz/kış sıcaklık farkları, debi düzensizliği gibi durumlar işlem performansını etkilemektedir. Bunun yanı sıra, musluk suyu kullanımını kaynaklı suyun boşa akıtılması, geri döngüsünün olmaması ve dolayısı ile çevreye verilen zarar da gözardı edilmemelidir.

Bu noktada, Sirkülatör cihazlarının kullanımı ile hem tanımlı sıcaklıkta uygulama sağlanması, hem de kapalı çevrim soğutucu akışkan kullanımı sayesinde, hem işlem performansını arttırılmakta, hem de çevreye zarar verilmemektedir.

 

Buchi Rotary Evaporatör – Döner Buharlaştrıcı Sistemlerimiz;

Yukarıda bahsedildiği üzere genel kullanım olarak Laboratuvar Tipi Rotary Evaporatör Sistemlerimizi 2 grupta sınıflandırabiliriz.

Buchi R300 Serisi Rotary Evaporatör – Döner Buharlaştırıcı Sistemleri

Buchi R100 Serisi Rotary Evaporatör – Döner Buharlaştırıcı Sistemleri

 

  • Buchi R300 Serisi Rotary Evaporatör – Döner Buharlaştırıcı Sistemleri:

R300 Serisi, üretilmiş en geniş kontrol yeteneği ve uygulama performasına sahip sistemdir. Genel olarak dinamik distilasyon tanımına sahiptir.

Buchi R300 Rotary Evaporator – Doner Buharlaştırıcı 

 

Tek bir kontrol paneli (Buchi I300/Buchi I300Pro) üzerinden, Rotary Evaporatör (Buchi R300), Vakum Pompası Buchi V300/Buchi V600 ve Sirkülatör-Chiller (Buchi F305-Buchi F308- Buchi F314) otomatik olarak kontrol edilebilir.

Cihazda, farklı uygulamalar için 7 farklı kondanser tipi tercih edilebilir.

Buchi I300/I300 Pro kontrol ünitesinin; Solvent kütüphanesi ve geliştirilmiş dinamik distilasyon özelliği ile, tanımlı olan solvente ait banyo sıcaklığı – vakum değeri ve kondanser sıcaklığı otomatik olarak düzelenir.

Buchi I300 Kontrol Ünitesi

Buchi I300 Pro Kontrol Ünitesi

 

Buchi V300/V600 Hız (devir kontrollü) vakum pompası ile, sistemde vakum valfi olmaksızın, uygulama motor hızının otomatik kontrolü ile sürekli vakum altında tutulur ve evaporasyon etkinliği arttırılır.

Buchi V300 Vakum Pompası

 

Buchi F305/F308/F314 cihaz grubu ile, kontrol ünitesi üzerinden girilen sıcaklık değerine göre tam otomatik kontrol sağlanır. Beslenecek olan Rotary Evaporatör / Döner Buharlaştırıcı seçimine göre model seçimi gerçekleştirilir.

Buchi F305/F308/F314 Sirkülatör / Chiller

 

Otomatik işletim Otomatik Distilasyon Sensörü; Köpürmeye karşı güvenlik için Köpük Sensörü, Taşma Kontrolü için Toplama Kabı Sensörü vb. ilave sensörler entegre edilebilir.

Mobil telefon aplikasyonu ile, LAN üzerine bağlı cihazlarda, anlık olarak uygulama izlenebilir.

Bu sayede, hem işlem performansı arttırılır, hem de cihaz başında geçirilen süre kullanıcıya kalır.

 

  • Buchi R100 Serisi Rotary Evaporatör – Döner Buharlaştırıcı Sistemleri

Geleneksel Rotary Evaporatör – Döner Buharlaştırıcı cihazlarında maksimum performans elde etmek için tasarlanmış, ekonomik cihaz grubudur.

R100 Serisi, sadece su banyosu olarak kullanılan (95 C) banyosu ile genel olarak düşük kaynama noktalı çözücülerde önerdiğimiz sistemdir. Cihazda sadece manual asansör özelliği mevcut olup, dijital su banyosuna sahiptir.

Kondanser olarak ise Standart ve Kuru Buz olmak üzere 2 farklı seçeneğe sahiptir.

Buchi R100 Rotary Evaporatör / Döner Buharlaştırıcı

 

R100 serisini piyasadaki diğer cihazlardan ayıran özellik ise, performansı ve hassasiyeti yüksek olan Buchi V100 Vakum Pompası ve I100 Kontrol Ünitesidir. Set olarak tercih edildiğinde fiyat olarak uygun, performans olarak ise yüksek fayda sunar. Aynı zamanda, Buchi V100 – Buchi I100 Vakum Sistemi, laboratuvarda harici vakum uygulamaları için de kullanılabilir.

Buchi V100 Vakum Pompası

Buchi I100 Kontrol Ünitesi

 

Buchi F100 sabit sıcaklık sirkülatör veya Buchi I100 kontrol paneli üzerinden açılıp/kapatılabilen, Buchi F105 sıcaklık ayarlanabilir sıcaklıklı sirkülatör tercih edilebilir.

Buchi F100 Sirkülatör/Chiller

Buchi F105 Sirkülatör/Chiller

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir