Kjeldahl Azot Protein Tayini Nedir ve Kjeldahl Azot Protein Cihazları Nelerdir?

Kjeldahl yöntemi ile azot / protein analizi için en yaygın kullanılan yöntemdir. Uygulama sırasında amonyum, aminler vb. azot içeren tüm bileşikler tespit edilmektedir.

Genel gıdalar, et ve et ürünleri, hayvan yemleri, atık su vb. çevre uygulamaları gibi bir çok farklı matrikste kullanılabilen bir uygulamadır.

Uygulama olarak 3 adımlı bir analiz olarak değerlendirebiliriz;

 • Yaş Yakma Uygulaması: Numune Sülfirik Asit ile parçalanarak Amonyum Sülfat Formuna Dönüştürülür.
 • Nötralizasyon ve Distilasyon Uygulaması: Amonyum Sülfat formuna dönüşen azottan, Amonyak’ın Sodyum Hidroksit distilasyonu ile serbest hale getirilmesi
 • Titrasyon Uygulaması: Borik Asit içerisine alınan distilat, ayarlı titrant ile titre edilir.

Temsil ettiğimiz Buchi portföyünde numune hazırlıktan başlayarak; yakma sistemleri, distilasyon sistemleri, asit nötralizasyon üniteleri, otomasyon sistemleri gibi farklı uygulama cihazları mevcuttur.

 

Buchi Yakma Üniteleri;

 • Buchi K425 Kjeldahl Azot Protein Yakma Ünitesi:

6 adet kapasiteli Infrared sistem yakma ünitesidir. Blok yakma sistemlerine göre yaklaşık 2 kat daha hızlı işlem sağlamaktadır.

Buchi K425/K436 Ürün Bilgisi İçin Tıklayınız.

Ürün Bilgisi

 • Buchi K436 Kjeldahl Azot Protein Yakma Ünitesi:

12 adet kapasiteli Infrared sistem yakma ünitesidir. Blok yakma sistemlerine göre yaklaşık 2 kat daha hızlı işlem sağlamaktadır. 2 adet 6’lı ayrı pozisyon çalışma olanağı ile esneklik ve hız kazandırır.

Buchi K425/K436 Ürün Bilgisi İçin Tıklayınız.

 • K439 Kjeldahl Azot Protein Yakma Ünitesi:

12 adet kapasiteli, dijital programlanabilir Infrared sistem yakma ünitesidir. Blok yakma sistemlerine göre yaklaşık 2 kat daha hızlı işlem sağlamaktadır. 2 adet 6’lı ayrı pozisyon çalışma olanağı ile esneklik ve hız kazandırır. ECO versiyon Scrubber cihazları ile otomatik iletişim kurar.

Buchi K439 Ürün Bilgisi İçin Tıklayınız.

Özel Reflux ataşmanları ile özelliştirilecek Kimyasal Oksijen İhtiyacı (KOİ/COD) vb. uygulamalar için modifiye edilebilir bir sistemdir.

 • K446 Kjeldahl Azot Protein Yakma Ünitesi:

20 adet kapasiteli, dijital programlanabilir Blok sistem yakma ünitesidir. Yüksek kapasite ile çalışmaya uygundur. Otomasyon uygulamalarında, Rack geçişlerinde hız kazandırır.

Buchi K446/449 Ürün Bilgisi İçin Tıklayınız.

 • K449 Kjeldahl Azot Protein Yakma Ünitesi:

20 adet kapasiteli, dijital programlanabilir, otomatik asansörlü Blok sistem yakma ünitesidir. Yüksek kapasite ile çalışmaya uygundur. Otomasyon uygulamalarında, Rack geçişlerinde hız kazandırır. ECO versiyon Scrubber cihazları ile otomatik iletişim kurar.

Buchi K446/449 Ürün Bilgisi İçin Tıklayınız.

 

Buchi Distilasyon Üniteleri;

 • K350 Kjeldahl Azot Protein Distilasyon Ünitesi:

Kjeldahl uygulamalarında kullanılır. Alkali pompalı (tek pompalı) temel seviye distilasyon cihazıdır. Genel olarak düşük analiz sayısına sahip, ekonomik çözümdür.

Buchi K350 Ürün Bilgisi İçin Tıklayınız.

 • K355 Kjeldahl Azot Protein Distilasyon Ünitesi:

Kjeldahl ve Non-Kjeldahl (Toplam ve Serbest Kükürt Dioksit, Fenoller, Alkol, Formaldehit, Siyanür, Fosfor vb. uygulamalarda özel konfigürasyon ile) uygulamalarında kullanılır. Çift pompalı (Alkali-Su ve/veya özel kimyasallar) distilasyon cihazıdır.

Buchi K355 Ürün Bilgisi İçin Tıklayınız.

 • K360 Kjeldahl Azot Protein Distilasyon Ünitesi:

Kjeldahl ve Non-Kjeldahl (Toplam ve Serbest Kükürt Dioksit, Fenoller, Alkol, Formaldehit, Siyanür, Fosfor vb. uygulamalarda özel konfigürasyon ile) uygulamalarında kullanılır. Üç pompalı (Alkali-Su-Asit ve/veya özel kimyasallar) tam otomatik, yüksek hassasiyetli distilasyon cihazıdır.

Talep halinde, tam otomatik titrasyon cihazlarına bağlanıp, direkt sonuç almaya uygundur. Metot ve sonuç hafızası sahip olup, kullanıcı dostudur.

Buchi K360 Ürün Bilgisi İçin Tıklayınız.

 • K375 Kjeldahl Azot Protein Tam Otomatik Distilasyon Ünitesi:

Kjeldahl uygulamaları için, dahili otomatik titratör sistemli, otomasyona tam uyumlu, tam otomatik, dünyanın en hassas distilasyon cihazıdır. Yazılım gerektirmeden, kendi kontrol paneli üzerinden tam otomatik olarak otomasyon prosesini yönetebilir. Yüksek analiz sayısı ve yüksek hassasiyet gerektiren laboratuvarlar için ideal çözümdür.

Online Titrasyon özelliği ile, titrasyon sırasındaki zaman kayıplarını minimize eder ve hız kazandırır.

Terazi, barkod yazıcı vb. bağlantılara olanak sağlar. Sonuçları PDF olarak USB bellek ile almaya olanak sağlar

Kullanıcı yönetimi, LIMS uyumluluğu, Software ile kullanım olanağı gibi bir çok uyumluluk ile iş yükünü hafifletir.

Buchi K375 Ürün Bilgisi İçin Tıklayınız.

 

Buchi Otomasyon Sistemleri;

 • K376 / K377 Otomasyon Sistemi:

K375 serisi cihazlar ile, tüpleri hareket ettirmeden, numuneyi transfer ederek çalışan otomasyon sistemleri. Kapasitenize göre çözümler sunar.

 

Buchi Asit Nötralizasyon (Scrubber) Üniteleri:

 • K415 DuoScrub / TripleScrub / Quadscrub Asit Nötralizasyon Sistemi:

Kjeldahl uygulamaları, reaksiyonlar, sentezler vb. durumlarda ortaya çıkan asit buharlarının giderimi için kullanılır. Modele göre 4 aşamaya kadar uygulama adımlarına sahiptir. Yüksek güçlü emiş pompası ile efektif çevre ve kullanıcı güvenliği sağlar.

Sistem Aşamaları;

 • Nötralizasyon Adımı (K415 DuoScrub / TripleScrub / Quadscrub)
 • Adsorpsiyon Adımı (K415 DuoScrub / TripleScrub / Quadscrub)
 • Kondenzasyon Adımı (K415 TripleScrub / Quadscrub)
 • Reaksiyon Adımı (K415 Quadscrub)
 • Soğutma Suyu Kontrolü (K415 TripleScrub ECO / Quadscrub)

Buchi K415 Ürün Bilgisi İçin Tıklayınız.

 

Buchi Homojenizatör – Mixer;

Kjeldahl, Ekstraksiyon, NIR vb. uygulama cihazlarına numune hazırlamak için kullanılmaktadır. Yüksek devirli çalışması ve motorize sistemi sayesinde, numuneyi çok kısa sürede, yağ-nem vb. bileşen kayıplarını minimize ederek hazırlar. Kolay kullanımı ve temizliği sayesinde kullanıcı dostudur.

Ağır Metal kontaminasyonu kritik numuneler için Seramik Bıçak opsiyonu mevcuttur.

Buchi B400 Ürün Bilgisi İçin Tıklayınız.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir